İşyerlerinde İSG YS ISO 45001:2018 ve Çevre YS ISO 14001:2015 Uygulamalarında Covid-19 Önlem ve Önerileri

ForumKategori: ISO 45001İşyerlerinde İSG YS ISO 45001:2018 ve Çevre YS ISO 14001:2015 Uygulamalarında Covid-19 Önlem ve Önerileri
Yönetim Hesabı Üye önce 10 ay sordu

ISO 45001:2018 Dokümantasyon Sistemine Etkileri

• İlgili Taraf İhtiyaç ve Beklentileri:
    – Çalışan, Tedarikçi, Alt işveren, Halk vd. yeniden değerlendirilmelidir.
    – Sağlık Hizmetleri, Sigorta vb. uygulamaların gözden geçirilmesi.
  • Risk Değerlendirme Raporu:
    – Salgın hastalığın etkilediği süreçler yeniden gözden geçirilmelidir.
    – Kişisel Koruyucu Donanımı matrisinin revize edilmesi. (Sağlık personeli KKD vb.)
    – Acil durum, Bakım süreci, Yetkin personel gereksinimleri, Yemek hizmetleri, Sağlık hizmetleri, Alt işveren, Personel servis uygulamaları vb. yeniden değerlendirilmelidir.
  • Acil Durum Prosedürü:
    – ADP salgın hastalık uygulamaları gözden geçirilmeli.
    – Acil Durum Ekipleri kontrol edilmeli.
  • İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi:
    – Sağlık Birimi Çalışma talimatı
    – Koronavirüs Tedbirleri Talimatı hazırlanması
    – Saha kontrol uygulamalarının gözden geçirilmesi
  • Satınalma/Lojistik/Güvenlik
    – Dış hizmet alımlarında RD Raporları, sağlık raporları vb. gözden geçirilmeli.
    – Lojistik hizmetlerindeki uygulamalar gözden geçirilmelidir.
    – Personel servislerindeki uygulamalar gözden geçirilmelidir.
    – Personel, misafir, alt işveren vb. çalışanların giriş çıkış kayıtları
  • İnsan Kaynakları:
    – Eğitim Prosedürü; Yasal İSG Eğitimlerinde salgın bilgilendirmesi, İstirahat bitiminde verilen eğitim güncellemeleri.
    – 6331 sayılı İSG Kanunu 13. maddesinin «çalışmadan kaçınma» gözden geçirilmesi. Olası senaryolara göre hazırlık yapılması.
    – 4857 sayılı İş Kanununun 24. maddesi «İşin durdurulması» yeniden gözden geçirilmelidir. Olası senaryolara göre hazırlık yapılması.
    – İstirahat süreci özellikle Koronovirüs bulaşan yada buluşma şüphesi olanlar İstirahat dönüşünde sağlık kontrollerinin gerçekleştirilmesi için talimatların revize edilmesi.
    – Yeni işe girişlerde sağlık kontrol uygulamasının revize edilmesi.
    – Yasal Gereklilikler tablosunda Koronovirüs ile ilgili tebliğ ve yönetmeliklerin ilave edilmesi.
    – Evden çalışma vb. uygulamalarla ilgili yöntemlerin süreç ve Personel yönetmeliğinin güncellenmesi ve Disiplin Yönetmeliğinin revize edilmesi (Tedbirlere uymama vb.).

ISO 14001:2015 Dokümantasyon Sistemine Etkileri

• İlgili Taraf İhtiyaç ve Beklentileri:
    – Çalışan, Tedarikçi, Alt işveren, Halk vd. yeniden değerlendirilmelidir.
  • Risk Değerlendirme Raporu:
    – Salgın hastalığın etkilediği süreçler yeniden gözden geçirilmelidir.
    – KKD, Acil Durum, Bakım Süreci, Yetkin Personel, Sağlık hizmetleri, Alt işveren uygulama vb. yeniden değerlendirilmelidir.
  • Atık Yönetimi:
    – Salgın sırasında ADP salgın hastalık uygulamaları gözden geçirilmeli.
    – Acil Durum Ekipleri kontrol edilmeli.
    – Duruş öncesi ve sonrasında atıkların gönderilmesi.
    – Tıbbi Atık uygulamaları revize edilmesi.

El ele veremesek de
“El Birliğiyle”
hepsi geçecek.

Detaylı bilgiler için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız;

Covid-19 Genel Bilgilendirme, sunum, hastanı vb. için; https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19

Kurumlar için alınan tedbirlerin detayları; https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/alinan-karalar.html

Kişisel Verilerin Korunması Kanununa İlişkin Bilgilendirme ve Evraklar

©2021 Cardea Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri

DUYURU

Değerli çözüm ortaklarımız,

COVİD-19 virüs salgını dolayısı ile, muhtemelen uzun bir süre, mümkün olduğunca izole bir iş hayatı sürdürmemiz ve belki de bunu bir yaşam tarzı olarak benimsememiz gerekecek.

Ancak her ne kadar kısıtlı ve zor olsa da üretimlerimiz, projelerimiz ve bunlara bağlı olarak eğitimlerimizin devamını sağlamak zorundayız.

Bu bağlamda, Cardea ailesi olarak, genel katılıma açık ve firmalara özel eğitim hizmetlerimizi web ortamında sizlerle buluşturmaya karar verdik ve aşağıdaki programları hizmetinize sunuyoruz;

Cardea Akademi e-Learning -  Eğitim Platformu üzerinden gerçekleşecek olan firmanıza özel online eğitimlerin projelendirilmesi ve tekliflendirilmesi için bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

Cardea Akademi e-Learning - Eğitim ve Danışmanlık faaliyetlerimiz için online eğitim platformlarımızı (Canlı İnteraktif Eğitim & Online Video Kayıtları ) hazırladık.

Genel Katılıma Açık Online Eğitimler için ekteki Eğitim Başvuru Formunu doldurmanızı ve aşağıdaki iletişim adreslerinden herhangi biri ile iletişime geçmenizi rica ederiz.

bulentyaman@cardeacert.com

sunaykutlu@cardeacert.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account